VPN Protokolleri Karşılaştırması: En İyisi Hangisi?

Share

VPN Protokolleri Nelerdir?
VPN ve VPN protokolleri aynı şey değildir. Örneğin NordVPN, bir VPN sağlayıcısıdır ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı VPN protokolleri arasından seçim yapabilmesini sağlar. Bir VPN hizmeti, internet trafiğinizi güvenli bir tünel üzerinden VPN sunucularına yönlendirir ve yeni bir IP adresi almanızı sağlar. VPN protokolleri ise bu tünelin nasıl oluşturulacağını belirler. Her protokol, güvenlik ve gizlilik sorunlarına farklı bir şekilde yaklaşır. “En iyi VPN protokolü” diye bir şey yoktur; her birinin kendi avantaj ve dezavantajları vardır. Bunları bilerek kendiniz için en iyi protokolü belirlemeniz gerekir.

Güncel Ve Yaygın Şekilde Kullanılan VPN Protokolleri

OpenVPN
OpenVPN, pek çok VPN sağlayıcısı tarafından sunulan popüler ve güvenli bir VPN protokolüdür. TCP veya UDP protokolleri üzerinde çalışır. TCP, verilerinizin doğru sırada ve eksiksiz olarak teslim edilmesini sağlar. UDP ise verilerin daha hızlı teslim edilmesini mümkün kılar. Bir çok VPN servisi, TCP UDP protokolleri arasında seçim yapma imkânı sunar.

 

 • Hız UDP’de mükemmel, TCP’de oldukça iyi – 4.5/5
 • 256-bit şifreleme ile son derece güvenli – 5/5
 • Özellikle TCP 443’te son derece stabil – 5/5
 • Genel olarak performans ve güvenlik açısından üstün – 4.5/5

 

Avantajları

Açık kaynaklı ve şeffaftır. Dileyen herkes kaynak kodunu inceleyerek bir güvenlik açığı olup olmadığını görebilir.

Esneklik tanır ve farklı şifreleme/trafik protokolleri ile kullanılabilir. Kullanıcıların isteklerine göre daha güvenli veya daha performanslı kullanılması mümkündür.

Güvenlidir ve hemen tüm şifreleme protokolünü çalıştırabilir.

Pek çok firewall’ı baypas edebilir. 

Dezavantajları

Kurulumu karmaşık olabilir. Çok sayıda seçenek sunması kendi başlarına kurulum yapan kullanıcıların kafasını karıştırabilir.

Ne zaman kullanmalısınız: Üst düzey güvenliğe ihtiyaç duyduğunuz her yerde (çevrimiçi bankacılık, şirket ağına uzaktan bağlanma, herkese açık Wi-Fi ağları vs.) OpenVPN kullanmanız en iyisi olacaktır.

IPSec/IKEv2

IKEv2 Microsoft ve Cisco tarafından hızlı, istikrarlı ve güvenli olması için geliştirilmiştir. IPSec internet güvenliği araçlarının bir parçası olarak, IKEv2 kapsamlı bir VPN hizmeti sunmak için diğer IPSec araçlarını kullanabilir. Bu da onu en istikrarlı VPN protokollerinden biri haline getirir.

 • Orta düzey hız – 3/5
 • Orta düzey güvenlik – 3/5
 • İyi stabilite – 4/5
 • Genel olarak IKEv2 ve OpenVPN için uygun bir alternatif – 3.5/5

Avantajları

İstikrar. IKEv2, genellikle “Mobility ve Multi-homing Protocol” adında bir IPSec aracı kullanır ve bu sayede farklı bağlantılar arasında geçiş yaparken dahi VPN bağlantısını korumanızı sağlar. Bu yönden mobil cihazlar için en güvenilir ve istikrarlı protokollerden biridir.

Güvenlik. IPSec paketinin bir parçası olan IKEv2, pek çok önde gelen şifreleme algoritmalarını kullanabilir ve bu da onu en güvenli VPN’lerden biri haline getirir.

Hız. Etkinleştirildiğinde çok az bant genişliği kullanır ve NAT geçişleri sayesinde daha hızlı bağlanıp iletişim kurabilir. Bu sayede firewall’ları baypas etmesi de mümkündür.

Dezavantajları

Sınırlı uyumluluk. IKEv2/IPsec protokolü sınırlı sayıda sistemle uyumludur. Bu protokolün geliştirilmesine yardımcı olanlardan biri Microsoft olduğu için, bu durum Windows kullanıcıları için bir sorun değildir, ancak diğer işletim sistemlerinin uyarlanmış versiyonlara ihtiyaçları vardır.

Ne zaman kullanmalısınız: IPSec/IKEv2 Wi-Fi bağlantıdan mobil bağlantıya geçerken VPN korumasını kaybetmemenizi sağlar, bu nedenle dışarıdayken ve hareket halindeyken kullanmak için iyi bir seçenektir. Firewall’ları çabucak geçebilir ve hızlı bir internet bağlantısı sunabilir.

Wireguard
Wireguard en yeni ve en hızlı VPN tüneli prptokollerinden biridir. OpenVPN ve IPSec/IKEv2’den daha gelişmiş kriptoloji teknikleri kullanır. 

WireGuard, nispeten yeni, basit ve kullanımı kolay bir VPN protokolüdür. Hızlı ve güvenilir bir hizmet vaat eder ve açık kaynaklıdır.

WireGuard’ın amacı, şu anda kullanılan diğer protokollerden daha güvenli ve hızlı olmaktır. Geliştiricileri, onu OpenVPN ve IPSec’in yerini alabilecek bir protokol olarak görüyorlar.

WireGuard, mümkün olduğunca az kodla çalışır. OpenVPN’in 400.000’den fazla satır kodu bulunurken, WireGuard’ın sadece 4.000 satır kodu bulunur. Bu, daha az hata ve daha fazla hız anlamına gelir.

WireGuard aynı zamanda tüm platformlarda çalışır ve tam bir çekirdek entegrasyonu sağlar. Şu anda çoğu platformda kullanılabilir ve geliştiricileri, Linux, Windows, macOS, Android ve iOS’lu cihazlar için kullanılabilir hale getirmektedir.

WireGuard, 256-bit şifrelemeyi ve ChaCha20, Curve25519, BLAKE2, SipHash24 ve HKDF gibi güçlü kriptoalgoritmaları kullanır. Bu algoritmalar, modern sistemlerde ve donanımlarda hızlı ve güvenli olmak üzere tasarlanmıştır.

WireGuard aynı zamanda, IKEv2’deki gibi “duraklat ve devam et” özelliğini destekler. Bu özellik, ağları değiştirirken VPN bağlantısının kesintisiz olmasını sağlar.

 

 • Güvenlik -İyi
 • Hız ve Stabilite – Çok hızlı ve iyi
 • Özet – Açık kaynak. Nispeten yeni. Hala geliştirme aşamasındadır.

Avantajları

Ücretsiz ve açık kaynaklıdır. İsteyen herkes kaynak kodunu inceleyebilir.

Modern ve çok hızlı. Sadece 4.000 satır koddan oluşur ve son derece sadedir. Örneğin OpenVPN kodunda neredeyse 100 kat daha fazla satır vardır.

Dezavantajları

Deneysel. Wireguard en iyi VPN protokolü olmayı hedeflese de halen geliştirilmesinin erken safhalarında olan bir protokoldür ve örneğin kullanıcılara tam bir gizlilik sağlamamaktadır. Bu nedenle VPN sağlayıcılar bu sorunu çözmek için kendi özel çözümlerini geliştirmek zorundadır.

Ne zaman kullanmalısınız: Önceliğiniz hız ise (canlı yayın, çevrimiçi oyunlar, büyük boyutlu dosya indirme işleri, vs.) Wireguard kullanabilirsiniz.

SSTP
Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP) Microsoft tarafından yaratılmıştır ancak diğer işletim sistemlerinde de kullanılabilir. Avantaj ve dezavantajlarına göre kullanıp kullanmamaya karar vermek en doğrusudur.

 • Orta düzey hız – 3/5
 • Düşük güvenlik seviyesi – 1/5
 • Orta düzey stabilite – 3/5
 • Genel olarak coğrafi engelleri aşmak için kabul edilebilir bir alternatif – 2/5

Avantajları

Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Yani Windows işletim sistemine sahip cihazlara kolayca kurulabilir ve hatta Microsoft’tan teknik destek almak mümkündür.

Güvenlidir. Diğer önde gelen VPN protokolleri gibi AES-256 şifreleme protokolünü destekler.

Firewall’ları baypas edebilir. SSTP VPN ayrı bir ayar yapmaya gerek kalmadan pek çok firewall’ı baypas edebilmektedir.

Dezavantajları

Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Kodu kapalıdır ve incelemek mümkün değildir. Microsoft NSA ile iş birliği yapan bir şirkettir ve protokolde bazı arka kapılar bulunabilir. Çoğu VPN sağlayıcısı bu protokolü desteklemez.

Güncelliğini Yitirmiş VPN Protokolleri

L2TP/IPSec

Layer 2 tunneling protocol (L2TP) şifreleme ve doğrulama yeteneklerine sahip değildir: Sadece sizinle VPN sunucusu arasında bir bağlantı kurar. Bu bağlantı için kullanılan tüneli güvenli ve gizli hale getirmek için IPSec araçlarını kullanmak zorundadır. Kullanışlı olmasına rağmen çeşitli sorunları vardır.

 • Orta düzey hız – 3/5
 • Orta düzey güvenlik – 3/5
 • İyi stabilite – 4/5
 • Genel olarak IKEv2 ve OpenVPN için uygun bir alternatif – 3/5

Avantajları

Güvenlik. L2TP güvenlik özelliklerine sahip olmamasına rağmen farklı şifreleme protokollerine destek verir ve istediğiniz kadar güvenli hale gelebilir.

Yaygınlık. L2TP hemen tüm son kullanıcı cihazlarında mevcuttur yani kurulumu ve kullanımı kolaydır.

Dezavantajları

NSA tarafından kırılmış olabilir. Aynı IKEv2 gibi, L2TP VPN protokolü de yukarıda bahsedilen güvenlik risklerine sahip olan IPSec ile birlikte kullanılır.

Firewall uyumluluğu sorunludur.Diğer VPN protokollerinin aksine, L2TP firewall’ları baypas edebilecek özelliklere sahip değildir. VPN kullanımının kısıtlandığı yerlerde kullanmak zordur.

Ne zaman kullanmalısınız: Güvenli şekilde alışveriş yapmak, çevrimiçi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek ve bir şirketin farklı şubelerini tek bir ağa bağlamak için L2TP kullanılabilir.

PPTP

Point to Point Tunneling Protocol (PPTP) 1999 yılında yaratılan ilk VPN protokolüdür ve çevirmeli bağlantılar için geliştirilmiştir. En zayıf protokollerden biridir ve NordVPN tarafından desteklenmez.

 • Güvenlik -Zayıf
 • Hız ve Stabilite – Ortalama hızlı
 • Özet – Eski. NSA tarafından kompromize edilmiştir. Hacklenebilir.

Avantajları

Hızlıdır. Çok eski olması nedeniyle modern cihazlar PPTP’yi çok hızlı bir şekilde çalıştırır. Güvenlik yönünden yeterli değildir.

Uyumludur. PPTP VPN, arada geçen yıllarda bağlantı tünelleri ve şifreleme konularında temel standart haline gelmiştir. Hemen her modern cihaz tarafından desteklenir ve kurullumu ile kullanımı oldukça kolaydır.

Dezavantajları

Güvenli değildir. PPTP çok sayıda güvenlik açığına sahiptir ve Microsoft bile kullanılmasını tavsiye etmemektedir.

NSA tarafından kırılmıştır. NSA, bu protokolü uzun zaman önce kırmıştır.

Firewall’lar tarafından engellenir. Güncel olmayan basit bir protokol olduğu için, PPTP bağlantılarını engellemek çok kolaydır. VPN kullanımının kısıtlandığı yerlerde kullanmak çok zordur.

(Visited 56 times, 1 visits today)