Oracle ve SQL Server Karşılaştırma

Share

Bu tablo, iki veritabanı sisteminin özelliklerini, farklılıklarını ve benzerliklerini karşılaştırmak için kullanılabilir.

Parametreler MS-SQL Sunucusu Oracle
Ana Şirket Microsoft Corporation’a aittir. Oracle Corporation’a aittir.
Sözdizimi Daha basit ve daha kolay sözdizimleri. Karmaşık ve daha verimli söz dizimleri.
İndirmek 120 veya 180 günlük değerlendirme versiyonu www. Micrsoft.com/sqlserver Açık kaynak sürümü oracle.com adresinden indirilebilir
Platform desteği Yalnızca Windows sunucusuna yüklenebilir. Ancak 2017 sürümünden itibaren Linux’a kurulabilir Çok çeşitli platformlarda çalıştırılabilir.
Dil MS-SQL, transact SQL veya T-SQL’i kullanır. PL/SQL veya Oracle Corporation tarafından kullanılmaktadır.
Görev planlaması SQL Server Agent aracılığıyla Görev Planlama Oracle zamanlayıcı veya OEM aracılığıyla görev planlama
Bit eşlem dizinleri Hiçbir bitmap dizini ters tuşlara ve işlevlere dayalı değildir. Bitmap’i, işlevlere dayalı dizinleri ve ters tuşları kullanır.
Sorgu optimizasyonu Sorgu optimizasyonu yok. Yıldız sorgu optimizasyonunu kullanır.
Tetikleyiciler Çoğunlukla “sonra” tetikleyicileri kullanır. Hem “sonra” hem de “önce” Tetikleyicileri kullanır.
Destek ve Sorun Giderme Ek ücret ödemeden teknik notlar, hata açıklamaları, komut dosyaları, yamalar ve indirmeler sağlar. Her destek vakası için ücrete tabi olan destek çağrısı.
Geri al İşlem sürecinde izin verilmez. İşlem süreci sırasında geri alma işlemine izin verilir.
Eşzamanlı erişimler Bekleme süresini artıran bir yazma işlemi devam ederken eşzamanlı erişimlere izin verilmez. Eşzamanlı erişimlere izin verilir ve bekleme süresi genellikle daha azdır.
Değer Değişimi Değerler taahhüt edilmeden önce bile değiştirilir. Değerler taahhüt edilmeden önce değişmez.
Yöntem Satır veya Sayfa engelleme yöntemini kullanır. Sayfa engellendiğinde okumaya asla izin verilmez. Kaydın bir kopyasını kullanın, böylece değişiklik yaparken orijinal verilerin okunmasına izin verir.
Hata yönetimi SQL Server her komutu ayrı ayrı çalıştırdığından, işlem sırasında herhangi bir hatayla karşılaşılması durumunda değişiklik yapılması oldukça zor olacaktır. Oracle, her yeni veritabanı bağlantısını yeni bir işlem olarak ele alır.
İnsan Müdahalesi Global bellek tahsisini takip eder, böylece Veritabanı yöneticisinin daha az müdahalesi olur. Bu nedenle insan hatası olasılığı çok azdır. Dinamik bellek tahsisini takip eder. DBA’nın daha fazla kesintiye uğraması gerekiyor. Yani daha yüksek şanslar veya insan hataları.
Paralel yürütme MS SQL sunucusunda INSERT, UPDATE, DELETE ifadeleri seri olarak yürütülür. Oracle INSERT, UPDATE, DELETE ve MERGE ifadelerini paralel olarak yürütecektir.
Otomasyon desteği Otomasyon için SQL yükseltme danışmanı mevcuttur. Otomasyon için veritabanı yükseltme asistanı mevcuttur.
Akışı yeniden yap Yineleme akışları her kullanıcı ve veritabanı için benzersizdir. Veritabanı düzeyinde bir yineleme akışı.
Şemalar Her kullanım veritabanındaki “Şemalar”. Örnekle birlikte birçok “şema”.
Koruma Örnek düzeyinde ve veritabanı düzeyinde kimlik doğrulaması yapılan oturum açma işlemleri. Kullanıcının kimliği, veritabanı kimlik bilgileri ve işletim sistemi rolleri aracılığıyla doğrulanmıştır.
Paylaşılabilirlik Her veritabanının sunucuda kendine ait, paylaşılmayan bir disk dosyası vardır. Tüm veritabanı nesneleri şemalara göre gruplandırılmıştır. Veritabanı nesnelerinin alt kümesi koleksiyonu ve tüm veritabanı nesneleri, tüm şemalar ve kullanıcılar arasında paylaşılır.
Yedeklemeler Tam, kısmi ve artımlı yedeklemelere izin verir Veritabanı, tam, dosya düzeyinde, artımlı ve diferansiyel yedeklemelere izin verir.
Bakım Tablolar genellikle Dizin düzeninde saklanır. İstatistikleri otomatik olarak güncelleyin ve SQL sorununu tanımlayın

 

(Visited 12 times, 1 visits today)