Windows 10’da Bash Nasıl Etkinleştirilir

0
Share

Linux ve Windows hem harika işletim sistemleridir hem de farklı amaçlar için çalışır. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, birçok kullanıcı Windows’ta Linux kullanmakla ilgilendiğini belirtti. Bu, kısa süre önce Microsoft’un Canonical ile ortaklık kurmasıyla gerçek oldu. Canonical, Ubuntu’nun ana şirketi ve bu ortaklığın ardından Linux’s Bash’in Windows’un bir parçası olacağı açıklandı.

Windows 10’da Bash

Bash’in Windows 10’da etkinleştirilmesi, herhangi bir Windows sistemi için birden çok yerel Linux özelliği oluşturduğundan çeşitli avantajlar sunar. Bash, birçok Linux özelliğine erişmek için Ubuntu tarafından çift önyükleme çalıştırmanın tüm gereksinimlerini ortadan kaldırır.

Windows 10 yıl dönümü güncellemesinin ardından, Windows kullanıcıları artık Windows’ta Bash’e kolayca erişebilir. Bu makale, Windows 10’da Bash’i herhangi bir hata yaşamadan etkinleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri gösterir. En son Windows sürümüne ek olarak, bu makale ayrıca Bash’in eski Windows sürümlerinde nasıl etkinleştirileceğini de ele alacaktır.

Windows 10’da Bash Nasıl Etkinleştirilir

Bu makale, Windows 10’da Bash’i etkinleştirmek için iki farklı yöntemi kapsar, çünkü kullandığınız yöntem, sisteminizde yüklü olan Windows sürümüne bağlıdır. Prosedür Bir, özellikle en son Windows sürümü içindir ve çoğu kullanıcı için iyi çalışmalıdır. Prosedür İki, Windows’un eski sürümleri içindir ve kullanıcının Windows’ta Bash’i etkinleştirmek için geliştirici erişimini etkinleştirmesini gerektirir.

Prosedür Bir

Bash’i Windows 10’da etkinleştirmek için adım adım bir süreci takip etmek gerekir, bu nedenle ilk adımda Linux için Windows Alt Sistemini etkinleştirin.

Başlat Menüsü arama çubuğunda ” özellik ” terimini arayın ve sonuçlar listesinden ” Windows özelliğini aç ve kapat ” ı seçin.

Özellikler listesinde, ” Linux için Windows alt sistemi ” ve ” Sanal makine platformu ” seçeneklerini etkinleştirin .

Windows’un bu değişiklikleri sisteme uygulaması birkaç dakika sürecektir. Değişiklikleri tamamlamak için sisteminizi yeniden başlatın.

Sisteminiz yeniden başladığında, ” Microsoft Store ” u açın ve ardından “Linux” yazın ve arayın .

Linux’ta arama yaptıktan sonra, farklı Linux dağıtımlarının bir listesini göreceksiniz. ” Ubuntu ” kuracağız . Bu Linux alt sisteminde yeni bir paket kurma komutları farklı olacağından Ubuntu ile gitmeniz önerilir.

Ubuntu Linux dağıtımını Windows’a indirmek ve kurmak için ” Al ” düğmesine tıklayın.

Sistem indirilen dosyayı kurana kadar bekleyin, ardından Başlat Menüsü arama çubuğunda kurulu Linux dağıtımını arayın. Bu durumda Ubuntu’yu kurduk, bu yüzden “Ubuntu” terimini aradık ve Başlat Menüsünden açtık.

Ardından, kullanıcı adını ve şifreyi ayarlayın. Bu kullanıcı adı ve parola ayarı yalnızca bir kez gerçekleşir ve Bash, bir sonraki açışınızda doğrudan kullanılabilir olur.

Artık Bash’i Windows 10’da herhangi bir zorluk çekmeden kullanabilmelisiniz.

Prosedür İki (Eski Windows Sürümleri)

Windows sisteminizi Bash’i çalıştıracak şekilde güncelleyemiyorsanız, Bash’i Windows 10’un eski sürümlerinde etkinleştirmek için aşağıdaki prosedürü izlemeniz önerilir.

Önce, Windows Başlat Menüsünden ” Ayarlar ” ı açın .

” Güncelleme ve güvenlik ” e gidin ve ardından sol sütundan ” Geliştiriciler İçin ” öğesini seçin .

Windows’ta geliştiricinin seçeneğini etkinleştirmek için Geliştirici Modunu açın.

Şimdi, Başlat Menüsü arama çubuğunda ” özellik” terimini arayın ve ” Windows özelliğini aç ve kapat’ı seçin Ayrıca bunu, Windows ve X tuşlarını kısayol olarak kullanarak kontrol panelinden de açabilirsiniz.

“ Linux için Windows Alt Sistemi ” ni seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.

Bu değişiklikleri Windows sisteminize uygulamak için sistemi yeniden başlatın.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra , Başlat Menüsü arama çubuğunda ” Bash ” öğesini arayın ve ardından listeden seçin. Tip “Y” tuşuna basın Ubuntu yüklemek için Bash düğmesine basın. Ubuntu’yu sisteminize kurmak biraz zaman alacaktır.

Son olarak, Windows sisteminizde Bash kabuğunu kullanmak için kullanıcı adı ve şifre oluşturun.

Bonus İpucu: Ubuntu Yazı Tipini Yükleyin

Ubuntu yazı tipi, Windows 10’da bu dağıtımı kullanırken daha da özgün ve benzersiz bir deneyim sunar. Aşağıdaki bölüm, Ubuntu yazı tipini Windows sisteminize nasıl yükleyeceğinizi gösterir.

İlk olarak, Ubuntu Yazı Tipi Ailesini resmi Ubuntu web sitesinden indirin.

İndirilen dosya bir .zip dosyası olacaktır. Dosyayı açın ve “ UbuntuMono-R.ttf ” dosyasını arayın (bu bir Ubuntu tek aralıklı yazı tipidir). Bu dosyayı seçtikten sonra, bu yazı tipini sisteminize kolayca yüklemek için yükle düğmesine tıklayın.

Windows ve R tuşlarını kısayol olarak kullanarak sisteminizde Çalıştır yardımcı programını açın .

Çalıştırma yardımcı programına ” regedit ” yazın ve bu komutu işlemek için Enter tuşuna basın.

Şimdi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranda görünecektir. Aşağıdaki komutu Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne yapıştırın:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Console \ TrueTypeFont

Bundan sonra, Düzenle> Yeni> Dize Değeri’ni tıklayın ve bu yeni değeri “000” olarak tanımlayın.

Değeri tanımladıktan sonra, “000” terimini çift tıklayın, ardından yazı tipi olarak Ubuntu Mono’yu girin.

Sorunları Giderme

Sorun 1: Yükleme 0x80070003 hatasıyla başarısız oldu

Bu hata , Windows’un sistem sürücüsü olan C sürücüsünde çalışmayan “ Linux için Windows Alt Sistemi ” nedeniyle oluşur . Bu sorunu çözmek için, Linux sisteminizin C sürücüsüne kurulu olduğundan emin olun.

Sorun 2: WSL isteğe bağlı bileşen etkinleştirilmemiştir. Lütfen etkinleştirin ve tekrar deneyin.

Bu sorun, “ Linux için Windows Alt Sistemi ” uygun şekilde etkinleştirilmediğinde ortaya çıkar. 

(Visited 52 times, 1 visits today)